O firmě
Datové sítě Internet Výpočetní technika Telekomunikace Servis

Komplexní datové a
telekomunikační služby

Filtrování spamu

Spam

Spam neboli nevyžádaná pošta se stal bohužel jedním z nejvýraznějších fenoménů dnešní internetové komunikace. Není snad uživatele internetu, který by se spamem dosud nesetkal a více či méně jej nepřiváděl ke zlosti nebo k zoufalství. Dokonce by se dalo říci, že v současné době stále vzrůstající internetové gramotnosti spam i poněkud zastínil problematiku počítačových virů.Obrana proti spamu
Prostředky, kterými se můžete spamu bránit, můžeme rozdělit na preventivní a represivní:


Preventivní opatření

snažte se svoji adresu zveřejňovat nebo poskytovat jen svým kontaktům a co nejméně
při vkládání adresy prostřednictvím formulářů zhodnotit důvěryhodnost stránek
při zvěřejňování adresy na vlastních stránkách znesnadnit práci botům převedením
                       formátu adresy na slovní tvar
                    chránit svůj počítač (antivirem, antispywarem, firewallem), aby škodlivý software (viry,
                       spyware) nemohl z vašeho adresáře kontaktní údaje ukrást

Zabránit tomu, aby na vaši adresu nějaká nevyžádaná pošta vůbec byla odeslána můžete tak, že si pečlivě rozmyslíte, do jakých formulářů ji vyplníte a kde ji zveřejníte. Pokud je nevyhnutné kontaktní adresu veřejně zpřístupnit na internetových stránkách, znesnadněte vyhledávacím robotům její identifikaci převedením jejího formátu na logický slovní tvar (např.: "jmeno zavináč domena tečka cz" nebo "name at domain dot com") a zároveň se vyhněte použití hypertextových příkazů typu "mailto:". V neposlední řadě je třeba mít počítač neustále chráněný a aktualizovaný.

V dnešní době se však ani při sebevětší opatrnosti nelze úniku emailové adresy zcela ubránit. Stačí, aby byl někdo, komu zcela důvěřujete a kdo má vaši adresu v počítači (emailovém adresáři), napaden škodlivým softwarem.


Represivní opatření

implementace ochrany na úrovni vlastního nebo poskytovatelova poštovního serveru
implementace ochrany přímo na konkrétní pracovní stanici

Ochrana může být implementovaná na úrovni vašeho poštovního serveru. Pokud nemáte vlastní poštovní server, pokuste se nastavit filtrování spamu ve vlastnostech vaší schránky na serveru poskytovatele. Můžete se však účinně chránit také přímo na vašem počítači.

V případě, že má vaše firma server umístěný na své lokální síti, nechte si na něj takový filtr nainstalovat. Naše firma tuto službu nabízí a používá k tomu nejnovější verzi filtru SpamAssassin, umožňujícího detekci spamu na úrovni jednotlivých schránek nebo v rámci celého serveru. Každá příchozí zpráva je porovnána s rozsáhlou databází znaků spamu a při každé shodě je přičten určitý počet trestných bodů dle závažnosti porušení. Výsledný počet trestných bodů je pak srovnán s nastavenou hladinou tolerance a při jejím překročení je zpráva označena jako spam a pak teprve doručena do schránky.

Následujícím nezbytným krokem je nastavení pravidel v emailovém klientovi na vašem počítači, která zajistí, že se označené zprávy odfiltrují do samostatné složky a nebudou překážet ve složce regulérní doručené pošty. Úspěšnost tohoto filtru se pohybuje kolem 90% a je závislá na typu spamu, který vám chodí. Aktivní průběžnou údržbou spamového filtru lze procento úspěšnosti zvýšit až na 95-97%. Naopak u neudržovaného filtru začne brzy jeho úspěšnost prudce klesat.

Pokud nemáte možnost využít filtrování spamu na úrovni serveru, nebo chcete mít filtr pod větší kontrolou, máte ještě další možnost, filtrovat poštu přímo na svém počítači. V tomto případě musíme vyloučit Microsoft Outlook Express, který tyto pokročilé funkce nenabízí a za něj musí nastoupit plnohodnotný Outlook z komerční sady Microsoft Office. Také je možné zapátrat mezi bezplatnou konkurencí a zvolit Mozilla Thunderbird, nabízející poměrně silný a flexibilní spamový filtr. Výhodou je, že zde máte možnost svůj filtr neustále průběžně učit a tím individuálně dosahovat daleko lepších výsledků. Toto řešení však již vyžaduje alespoň z počátku poněkud pokročilejší počítačové znalosti.

Závěrem je nutné říci, že filtrování spamu je prováděno heuristicky a výsledkem je tudíž pouze podezření. Vždy si emaily označené za spam alespoň zběžně prohlédněte, abyste nepřišli o nějakou důležitou zprávu, která byla chybně identifikována.

Powered by phpRS & mnk, Graphic design by MaxWeb, Copyright 2006, Zeal s.r.o.